Program BLASK2: drugie szkolenie wyjazdowe

Program BLASK 2: drugie szkolenie wyjazdowe

W Powiatowej Szkole Lokalnej Liderów bierze udział 20 uczestników – różne charaktery i osobowości. 19 i 20 listopada BLASKowicze wyjechali na drugie szkolenie wyjazdowe do pięknego, lekko już zimowego Zwardonia, gdzie szkolił ich Jacek Arasim i Michał Toman.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Liderzy i Liderki spędzili ten czas w Dworku Szwajcaria w Zwardoniu. Jest to obiekt wybudowany w 1928 roku z ciekawą historią – kiedyś w rękach prywatnych służył jako obiekt rekreacyjny, a w czasach wojennych jako sanatorium. Dziesięć lat temu został wyremontowany i przekształcony w hotel.

Ratowanie upadłej stoczni

Po przyjeździe na miejsce uczestnicy odbyli szkolenie z Michałem Tomanem – z wykształcenia mgr inż. chemii, z pasji społecznik. Założyciel Stowarzyszenia Luxtorpeda, współzałożyciel Stowarzyszenia Redukowania Bierności oraz Aktywni Społecznie. Radny w gminie Czerwionka-Leszczyny od 2018 roku. Absolwent programu Liderzy PAFW. Obecnie prezes Fundacji Dobry Start.

To były bardzo ciekawe warsztaty, gdyż uczestnicy zagrali w nietypową grę. Musieli podzielić się poszczególne grupy pracowników, kierowników, dyrektorów, itp. oraz uratować upadającą stocznię. W tym zadaniu (jak przyznali sami uczestnicy) najtrudniejszą kwestią okazało się czytanie ze zrozumieniem do samego końca. Pośpiech w danym działaniu nie zawsze jest skuteczny. To był świetny pomysł na sprawdzenie komunikacji na poszczególnych szczeblach oraz umiejętności rozwiązywania problemów.

Wypalenie zawodowe

Głównym tematem szkolenia, poprowadzonego przez Jacka Arasima był temat, który prędzej czy później dotyka chyba wszystkich – wypalenie zawodowe. Uczestnicy Powiatowej Szkoły Lokalnych Liderów dowiedzieli się, jak sobie z nim radzić, kiedy już nadejdzie. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że trzeba także pomyśleć o sobie. BLASKowicze poznali ciekawą technikę relaksacyjną, która pomaga „naładować baterie”, kiedy nawał obowiązków nie daje odetchnąć. Jacek Arasim przeprowadził interesujące warsztaty, ale także nauczył Liderów jak się zrelaksować.

Jacek Arasim to doświadczony samorządowiec, były wiceprezydent Żor, aktywista, działacz pozarządowy, społecznik. Był radnym Żor oraz dyrektorem Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Zajmował się polityką mieszkaniową, kulturą, sportem, organizacjami pozarządowymi, ochroną zdrowia i pomocą społeczną.

Film z wydarzenia:
Integracja

Po szkoleniach nie zabrakło oczywiście czasu na wspólną integrację. Był grill, tańce, karaoke, a także długie rozmowy. Tym razem prezes Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy miał inną bardzo ważną funkcję – obsługę grilla.

BLASKowicze omawiali także swoją najbliższą, zimową inicjatywę. Już niedługo startuje kolejne wydarzenie, więc śledźcie na bieżąco Facebooka. Ostatnia inicjatywa, czyli Ekopiknik udał się wyśmienicie!

Stróż hotelu – kot Bandzior
Program BLASK 2

Przypomnijmy, Powiatowa Szkoła Lokalnych Liderów to kompleksowy program przywództwa lokalnego, doskonalenia umiejętności społecznych i wzmocnienia kompetencji liderskich, związanych przede wszystkim z obszarem zarządzania zespołem, grupą osób lub organizacją. Jest dedykowany liderom grup nieformalnych, organizacji pozarządowych oraz aktywistom i aktywnym społecznikom z terenu powiatu rybnickiego.
Przyszli Liderzy zdobywają odpowiednie kompetencje i umiejętności, tak bardzo potrzebne do zarządzania zespołami, organizacjami i grupami nieformalnymi.

Głównym celem projektu jest wsparcie w rozwoju organizacji trzeciego sektora oraz grup nieformalnych i zapobieganie wypaleniu zawodowemu poprzez rozwój, doskonalenie kompetencji społecznych i podnoszenie wiedzy ich liderów. Organizatorem i pomysłodawcą programu jest Stowarzyszenie Aktywni Społecznie ASy.

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

przejazd w Czerwionce Previous post Zmiana organizacji ruchu na ważnym przejeździe kolejowo-drogowym w Czerwionce-Leszczynach (aktualizacja na dzień 29.11.2022)
PiS traci władzę na Śląsku Next post PiS traci władzę na Śląsku