Podwyżki za śmieci w Gaszowicach
Już na dzisiejszej sesji radni podejmą decyzję o nowych stawkach za gospodarowanie odpadami. Czy szykuje się podwyżka za śmieci w Gaszowicach?
Śmierdząca sprawa
Gospodarowanie odpadami wzbudza w Polsce bardzo wiele kontrowersji i dyskusji od lat. Mieszkańcy narzekają na ceny, samorządowcy na beznadziejną ustawę. Każdy zwala winę na każdego. Samorząd na mieszkańców bo dużo produkują, bo nie kompostują, nie suszą bio. Mieszkańcy na samorząd bo jedynym ich pomysłem są podwyżki cen. Samorząd zwala na rząd bo ustawa, a cieszą się firmy bo dzięki takim przepisom podzieliły strefy wpływów i do przetargów startują wciąż te same firmy. Nic to tłumaczenie jednak nie daje naszym portfelom.
Podwyżki w Gaszowicach
W gminie Gaszowice rozstrzygnięto przetarg i na nadchodzącej sesji radni podejmą decyzję o nowych stawkach za gospodarowanie odpadami. Co widzimy w uchwale? Oczywiście podwyżki. Do te pory mieszkańcy płacili miesięcznie 28zł od osoby. Po dzisiejszej sesji Rady Gminy stawka może wynosić 35zł od osoby! To jeżeli mieszkaniec będzie segregował swoje śmieci. Jeżeli nie, taka opłata wyniesie 70zł za każdego mieszkańca domu lub lokalu. Dla pięcioosobowej rodziny oznacza to 420zł mniej w skali roku w portfelu. Nowe stawki mają wejść w życie 01.01.2025 roku.
Czas na podwyżki
Każda gmina organizuje na własnych zasadach system gospodarki odpadami. Wiele zależy od gęstości zabudowy, rozległości gminy, ilości odpadów biodegradowalnych, obecności składowiska odpadów na jej terenie. Jednym słowem nie jest to takie proste. W innych gminach regionu stawki opłat kształtują się następująco:
- Rybnik 24 zł/os
- Czerwionka-Leszczyny 32 zł/os
- Lyski 33,50 zł/os
- Świerklany 27 zł/os
- Rydułtowy 31,50 zł/os
- Jejkowice 22 zł/os
Czy to oznacza, że w Gaszowicach za śmieci mieszkańcy zapłacą najdrożej? Nie do końca. Każda gmina ogłasza przetarg w różnym terminie. Niektóre gminy ogłaszają przetarg na wywóz i zagospodarowanie odpadów na okres jednego roku, inne na dwa. Czy w związku z tym podwyżka za śmieci w Gaszowicach rozpoczyna serię podobnych w regionie? Można spodziewać się, że tak. Co mogą zrobić mieszkańcy? Dopytywać jakiej jakości usługi otrzymują w tej cenie tj. jak często odpady będą odbierane, czy na ich terenie działa PSZOK i jak on działa, jakie są zniżki za kompostowanie odpadów, jak prowadzona jest edukacja ekologiczna.
A jeśli chcesz więcej przeczytać o gospodarce odpadami zachęcamy do przeczytania wywiadu sprzed kilku lat Gdzie jesteśmy w gospodarce odpadami? – oczami eksperta