Pierwsze utonięcia w 2021. Zbyt duże zaufanie do lodu

Ostatnio dała o sobie znać prawdziwa zima. Znacznie spadła temperatura powietrza, co sprzyjało wchodzeniu na lód. Warunki zachęciły także niektórych wędkarzy do łowienia ryb spod lodu. Jednak warto pamiętać, że zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze niosą za sobą niebezpieczeństwo. Niestety, przez lekkomyślność, pomimo ostrzeżeń, co roku pod lodem ginie kilka osób.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


W ostatnich dniach do tragicznego wypadku doszło w okolicach jeziora Kisajno w powiecie giżyckim. Dwóch mężczyzn utonęło.  Ponadto, od początku roku policja odnotowała 4 przypadki utonięcia osób w wyniku załamania się lodu. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.

Okres zimowy to również czas rekreacji na świeżym powietrzu dla dzieci i młodzieży. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy, czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Pamiętajmy, że każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie.

W przypadku załamania lodu, starajmy się opanować emocje. Kładziemy się płasko na wodzie, rozkładamy szeroko ręce i staramy się wpełznąć na lód. Poruszamy się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie. Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, gdyż pod nami również może załamać się lód. Nie podchodźmy też do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód.

Policja zachęca do zapoznania się z e-podręcznikiem: Załamanie lodu i pomoc osobom tonącym  oraz poradnikiem Bezpieczeństwo na lodzie.

Źródło: KMP Rybnik

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

MKS Wodzisław wkroczył w Nowy Rok kolejnym zwycięstwem!

KS Leszczyny podpisał umowę z TS ROW Rybnik

100 dni solidarności Previous post Śląsk w zielonej strefie! Co to oznacza?
pycha Prezydenta Next post Pycha Prezydenta RP