Nie wyrzucaj! Praktyczne eko-rozwiązania
Zamiast wyrzucać, można podzielić się z innymi. Przedstawiamy kilka prostych, ekologicznych sposobów na niemarnowanie jedzenia i ograniczenie śmieci, których świetnym przykładem są: Rybnicki Bank Drugiej Ręki czy Jadłodzielnia.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.
Dziękujemy za Twoje wsparcie.
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Jadłodzielnie
O tym jak nie marnować jedzenia, zwłaszcza po świętach pisaliśmy już nie raz. Świetnym sposobem jest podarowanie go do tzw. „jadłodzielni”. Rybnicka jadłodzielnia znajduje się na terenie parafii św. Józefa Robotnika (na ul. Wodzisławskie)j. Pomysłodawcą jej powstania było Stowarzyszenie Oligos. Została uroczyście otwarta podczas rozpoczęcia Rybnickich Dni Integracji w 2019 roku. Wstęgę przecinali: Elżbieta Piotrowska oraz wiceprezydent Rybnika, Piotr Masłowski.
Podobna jadłodzielnia znajduje się w Jastrzębiu – Zdroju na parkingu obok marketu – na osiedlu Arki Bożka. Jest otwarta codziennie od godz. 9:00 – 18:00, w najbliższym czasie mają także powstać kolejne.
20 grudnia 2021 r. została otwarta także pierwsza jadłodzielnia w Żorach.
Anna Gaszka i Sylwia Broczkowska w imieniu Żorskiego Forum Kobiet oraz Adam Grześkiewicz w imieniu Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych otworzyli Jadłodzodzielnię przy ul. Wodzisławskiej 1.
Inicjatywę dofinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Kolej na zmianę! – kompleksowe działania na rzecz mieszkańców obszarów rewitalizowanych”.
Do jadłodzielni można włożyć praktycznie wszystko, poza drobnymi wyjątkami.
Czego nie wkładamy do jadłodzielni?
- produkty przeterminowane,
- alkohol oraz środki odurzające,
- mięso, ryby, jaja,
- produkty nadgryzione oraz w otwartych opakowaniach.
Rybnicki Bank Drugiej Ręki
Rybnicki Bank Drugiej Ręki to projekt, polegający na redystrubucji rzeczy (mebli, odzieży i sprzętu), które pozyskiwane od ludzi chcących pomóc trafiają do potrzebujących. Idea jest prosta – rzeczy, których już nie używamy i mamy zamiar wyrzucić na śmietnik trafić mogą do kogoś, komu się jeszcze przydadzą.
Warto jednak pamiętać, że RBDR nie jest śmietnikiem! Warto zapoznać się z następującym regulaminem:
1. Zgłoszenia tak darów, jak i zapotrzebowania przyjmujemy w dni robocze w godzinach od 9:00 do 14:00 pod numerem telefonu 513 503 614, lub na stronie facebookowej Rybnicki Bank Drugiej Ręki – Stowarzyszenie 17-tka
2. Usługi RBDR są dostępne w obrębie miasta Rybnika.
3. Usługi RBDR są bezpłatne.
4. Terminy odbiorów i przekazywania mebli i sprzętu ustala koordynator RBDR.
5. Daty i godziny odbioru, lub przekazania przedmiotów mogą ulec zmianie z powodu ruchu drogowego, awarii sprzętu, dostępności wolontariuszy, warunków pogodowych i innych nieprzewidzianych sytuacji.
6. RBDR nie wykonuje przeprowadzek.
7. RBDR nie wykonuje remontów.
Zasady dla odbiorców wsparcia RBDR:
1. Odbiorcy wnoszą meble i sprzęt we własnym zakresie. Ekipa RBDR organizuje rozładunek samochodu.
2. Ekipa RBDR nie wynosi zużytego sprzętu ani mebli.
3. Istnieje możliwość odbioru mebli i sprzętu z magazynu RBDR z własnym transportem. Terminy należy ustalać z koordynatorem RBDR.
4. Istnieje możliwość rezerwacji mebli i sprzętu z magazynu RBDR, rezerwacje będą trzymane maksymalnie 30 dni.
Zasady dla darczyńców RBDR:
1. RBDR NIE ZAJMUJE SIĘ wywozem odpadów gabarytowych, gruzu, zepsutego sprzętu.
2. Przyjmujemy wyłącznie meble w dobrym stanie i wyłącznie działający sprzęt.
3. Ekipa RBDR może na miejscu dokonać selekcji obieranych przedmiotów ze względu na ich stan, zapotrzebowanie, możliwości transportu.
4. Sprzęt i meble powinny być przygotowane do wyniesienia przez ekipę RBDR (tj. opróżnione, czyste, jeżeli tego wymagają – rozmontowane).
5. Ekipa RBDR zachowuje ostrożność, jednak nie bierze odpowiedzialności za przypadkowe uszkodzenia przy wynoszeniu sprzętu, lub mebli.
6. Odbieramy tylko przedmioty wcześniej uzgodnione w zgłoszeniu.
Więcej informacji tutaj.
Eko-kubki
Fani czeskich festiwali i koncertów wiedzą o co chodzi.
Podczas, gdy po polskich imprezach firmy sprzątające walczą z górami śmieci i plastikowych kubków – u naszych czeskich sąsiadów problem znikł za sprawą eko-kubków wielokrotnego użytku – stylowych i wytrzymałych, które dzięki klipsowi łatwo się noszą – np. przypięte do paska. Podczas zakupu piwa i napojów naliczana jest kaucja za kubek. Można potem go zwrócić i odzyskać pieniądze lub po prostu zabrać do domu na pamiątkę!
Pomysł powoli odnajduje się w Polsce. Są stosowane, np. na rybnickich wydarzeniach plenerowych. Zostały nagrodzone w 18. Edycji Konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2019”.
Kaucja za opakowania jednorazowe
W niedobczyckim Bistro Z Ikrą system kaucjonowania naczyń za posiłki na wynos wdrożony został od 19 listopada. Materiały jednorazowego użytku (folia aluminiowa, styropianowe pudełka czy plastikowe torby na resztki jedzenia) zostały zastąpione solidnym pudełkiem wielokrotnego użytku ze zwrotną kaucją.
Mamy nadzieję na rozszerzenie systemu w przyszłości o kolejnych restauratorów tak, aby system działał w całym mieście. Będzie to możliwe w ramach programu Śląska Przestrzeń Innowacji, gdzie firmy będą mogły otrzymać granty na wdrożenie systemu do swoich działań
mówiła Monika Kubisz, koordynatorka projektu StratKIT ze strony Urzędu Miasta Rybnika
W latach 2019-2021 Miasto Rybnik realizowało projektu StratKIT, mający na celu zwiększenie roli zrównoważonego rozwoju w obszarze usług gastronomicznych. Przyjrzano się zarówno kwestii jednorazowych opakowań, jak i marnowania żywności. Z badań partnera projektu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, nt. marnowania jedzenia przez restauracje wynika, iż znacząca część wyrzucanego jedzenia to resztki zostawiane przez klientów na talerzach, które mogłyby być zabierane przez konsumentów do domu
informuje UM w Rybniku
Projekt StratKIT jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Baltic Sea Region.
Pomysłów na redukcję śmieci i odpadów jest naprawdę sporo. Firmy prześcigają się w wymyślaniu coraz ciekawszych rozwiązań. Trzeba po prostu chcieć!
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?