Gminna gospodarka odpadami, czyli fakty i mity o systemie „śmieciowym”

Zapewne nie raz zadawaliśmy sobie pytanie w jaki sposób i kto finansuje gospodarkę odpadami?

Gospodarka odpadami jest jednym z najbardziej skomplikowanych i kosztownych wyzwań dla samorządów w Polsce. Zwiększone wymagania dotyczące recyklingu i segregacji odpadów narzucają na gminy dodatkowe obowiązki. Wzrastające koszty składowania i utylizacji  odpadów oraz opłaty związane z transportem sprawiają, że musimy ponosić coraz większe wydatki. Jednocześnie, wzrastające koszty energii i wynagrodzeń pracowników również mają istotny wpływ na ogólne koszty gospodarki odpadami.

Najbardziej wyczekiwanymi zmianami w przepisach prawa jest wprowadzenie ROP czyli Rozszerzonej  Odpowiedzialności Producentów, który to mechanizm najprościej mówiąc wdrażał by tzw. zasadę „zanieczyszczający płaci”. Chodzi o to aby koszty sprzątania i recyklingu opakowań ponosili producenci. Opłaty ROP muszą być tak ustalone, by zachęcały producentów np. do zmniejszenia ilości odpadów, w tym nadmiernego pakowania dla celów sprzedażowych czy estetycznych, za co potem płacą obywatele i konsumenci. Kolejny instrument w walce z wysokimi kosztami które ponoszą mieszkańcy to wprowadzenie systemu kaucyjnego, którego wdrożenie zapowiedziano na październik 2025 roku, ale to już temat na odrębny artykuł. Gmina jest zatem odpowiedzialna za poziomy odzysku i recyklingu wytwarzanych na jej terenie odpadów, natomiast często nie ma wpływy na instrumenty prawne, obostrzenia narzucone przez inne instytucje czy różnego rodzaju składowe opłaty w ramach całego systemu.

Od 2025r. wchodzi dodatkowo zmiana prawa, nakładającą na gminy ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży. Przeciętny Europejczyk co roku kupuje ok 26 kg ubrań, z czego aż 87 proc. jest albo spalanych, albo składowanych na wysypiskach. Minimum jakie gmina będzie zobowiązana zapewnić to zbiórka tych odpadów tekstylnych w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Jak zatem wygląda sytuacja w naszej Czerwionce-Leszczynach (poniższe dane pochodzą w urzędu gminy)?

Wydatki na gospodarkę odpadami komunalnymi w Czerwionce-Leszczynach w 2025 roku zaplanowaliśmy na poziomie 18 164 312,41zł, co stanowi drugi co do wielkości rodzaj wydatków w gminnym budżecie na przyszły rok (najwięcej wydamy na oświatę i wychowanie – 109 781 335,80zł).

Na dzień 30 czerwca 2024r. ilość osób zadeklarowanych w ramach tzw. „deklaracji śmieciowych”  wynosiła 36.669, z czego 3.279 ponosiło mniejszą opłatę (w przypadku nieruchomości zamieszkałych przez więcej niż cztery osoby, przy czym stawka dotyczy piątej i każdej kolejnej osoby). Ilość osób korzystających ze zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w związku z kompostowaniem bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym wynosiła na dzień 30 czerwca 2024r. – 2.139 osób. Średnia ilość odebranych odpadów komunalnych w roku 2023 w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiła 494 kg i zauważalna jest tendencja spadkowa (2022-506kg; 2021-550kg; 2020-598kg). Niestety nadal kilka procent zamieszkujących gminę mieszkańców nie jest zewidencjonowanych w systemie i nie opłacają kosztów  wynikających z obowiązku na nich nałożonego. W 2023 roku odnotowano 315 reklamacji na podmiot odpowiedzialny za wywóz i przetwarzanie odpadów, z czego 264 dotyczyło braku odbioru odpadów, 25 uszkodzonych pojemników, oraz brak lub mniejszą ilość worków do segregacji pozostawioną na nieruchomości po odbiorze odpadów. Za zasadne uznano 239 reklamacji i zostały one zrealizowane w terminach zgodnych z zobowiązaniami przedsiębiorcy.

Jak i ile mieszkańcy gminy wytwarzali odpadów komunalnych?

Procentowy udział odebranych odpadów komunalnych w Czerwionce-Leszczynach w 2023 roku przedstawiał się następująco w poszczególnych rodzajach odpadów:

  1. Niesegregowane odpady komunalne – 38,57 %
  2. Odpady biodegradowalne (tzw. „zielone”) – 25,32 %
  3. Zmieszane odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów – 9,26 %
  4. Żużel i popiół – 9,10 %
  5. Tworzywa sztuczne, metal, odpady wielomateriałowe – 4,95 %
  6. Odpady wielkogabarytowe – 4,68 %
  7. Szkło – 4,06 %
  8. Pozostałe frakcje.

Jednakże jak głoszą słowa słynnej piosenki Budki Suflera, „Bo do tanga trzeba dwojga”, my jako mieszkańcy nie musimy siedzieć z założonymi rękoma i również możemy w jakimś stopniu wpływać na koszty gospodarki odpadami oraz stawki za wywóz i zagospodarowanie śmieci.

Co zrobić, aby ograniczyć koszty wywozu śmieci? Kilka przykładowych działań wskazuję poniżej:

– Zapobiegajmy powstawaniu nadmiernej ilości odpadów przez kupowanie tylko tego, co potrzebujemy. Pozwoli to ograniczyć ilość wyrzucanej żywności, ale również odzieży i innych przedmiotów;

– Kompostujmy bioodpady (tam gdzie to możliwe);

– Nie wyrzucajmy, a używajmy ponownie (różne przedmioty i materiały, które mogą odzyskać tzw. „drugie życie”);

– Ograniczajmy użycie plastiku, np. przez zabieranie na zakupy własnych toreb, używanie wody filtrowanej zamiast butelkowanej, itp.;

– Poprawmy jakość naszej segregacji. Do kosza na odpady zmieszane często trafiają odpady, które można segregować, a to wpływa na całościowy wzrost kosztów systemu;

– Pamiętajmy również, aby do opłaty za odpady zgłaszać każdego nowego mieszkańca naszej nieruchomości, niezależnie od jego wieku.

Ochrona środowiska i niższe opłaty za wywóz śmieci to współodpowiedzialność państwa/rządu, samorządu, ale również Nas samych, nie zapominajmy o tym. Na stronie internetowej gminy znajdują się przydatne informacje dla mieszkańców, w tym m.in. harmonogram wywozu, informacja o segregacji, cennik opłat, regulaminy, działania ekologiczne i inne ważne informacje w tym zakresie: https://www.czerwionka-leszczyny.pl/sprawy-mieszkancow/gospodarka-odpadami

Recycle garbage concept and Recycling waste management icon shaped with reusable old paper glass metal and plastic household products to be reused helping with environmental conservation for saving energy and money.

Pozostając w kontakcie i będąc otwarty na nowe, skuteczne, innowacyjne i oszczędnościowe rozwiązania pozostaję w kontakcie do dyspozycji mieszkańców.

Marcin Stempniak

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach

Instalacja fotowoltaiczna Previous post Instalacja fotowoltaiczna