Instalacja fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna

Panele fotowoltaiczne to technologia, która pozwala na bezpośrednie uzyskanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna w formie prądu stałego zostaje następnie przekonwertowana (zamieniona) na prąd przemienny, którym zasilane są urządzenia domowe. Nadwyżka prądu przechodzi może przejść przez licznik dwukierunkowy lub zostać zmagazynowana w magazynie energii elektrycznej.

Panele fotowoltaiczne, ze względu na podobieństwo, często są mylone z kolektorami słonecznymi. Różnica pomiędzy panelami fotowoltaicznymi, a kolektorami słonecznymi jest bardzo istotna, mianowicie panele fotowoltaiczne służą nam do wytwarzania prądu elektrycznego, natomiast kolektory słoneczne używane są do podgrzewania systemu c.w.u. (ciepłej wody użytkowej) znajdującego się w budynku.

Panele fotowoltaiczne generalnie charakteryzują się bardzo niską sprawnością konwersji promieniowania słonecznego na prąd stały rzędu 15%. Wraz z rozwojem technologii pojawiają się różne wariacje paneli, takie jak panele monokrystaliczne, polikrystaliczne, amorficzne czy też panele wykorzystujące technologię dwustronnych modułów fotowoltaicznych (energia generowana jest nie tylko przez przednią, ale też przez tylną stronę modułu poprzez wykorzystanie światła odbitego), które cechują się większą wydajnością wytwarzania prądu. Na wydajność paneli fotowoltaicznych ma również wpływ kąt nachylenia modułu do promieniowania słonecznego, przy czym największą wydajność osiąga się, gdy panele ustawione są prostopadle do kierunku promieniowania słonecznego.

Panele fotowoltaiczne zazwyczaj montowane są na dachach budynków, jeśli natomiast z różnych przyczyn montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku jest niemożliwy, wtedy panele montowane są na gruncie. Ponadto, panele fotowoltaiczne mogą zostać umieszczone:

  • równolegle do powierzchni ziemi,
  • umieszczone pod konkretnym kątem
  • na ruchomym mechanizmie, podążającym za ruchem słońca przez co panele ustawione są zawsze prostopadle do kierunku padania promieniowania słonecznego.

Warto zwrócić uwagę na to, że w zależności od daty zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej, prosument podlega innemu systemowi rozliczenia.

𝐉𝐚𝐤𝐢𝐞 𝐬ą 𝐬𝐲𝐬𝐭𝐞𝐦𝐲 𝐩𝐫𝐨𝐬𝐮𝐦𝐞𝐧𝐜𝐤𝐢𝐞?

W zależności od daty zgłoszenia instalacji PV do operatora, prosument korzysta z jednego z następujących systemów:
System net-metering (do 31 marca 2022 r.): Nadwyżki energii z mikroinstalacji fotowoltaicznych przesyłane są do sieci elektroenergetycznej i mogą być rozliczone w ciągu 12 miesięcy w następujących proporcjach:

  1. 70% przesłanej energii (dla mikroinstalacji o mocy większej niż 10 kWp),
  2. 80% przesłanej energii (dla mikroinstalacji o mocy mniejszej niż 10 kWp).

-System net-billing (od 1 kwietnia 2022 r. do 30 czerwca 2024 r.): Nadwyżki energii są rozliczane według średniej ceny rynkowej z poprzedniego miesiąca kalendarzowego.

-Nowy system net-billing (od 1 lipca 2024 r.): Rozliczenia będą oparte na cenach godzinowych.

Ze względu na obecny system rozliczeń net-billing warto skupić uwagę na autokonsumcji (jak największym wykorzystaniu) wytworzonej energii. W tym celu należy połączyć panele fotowoltaiczne z magazynem energii elektrycznej. Instalacja magazynu energii jest szczególnie korzystna dla osób korzystających z nowego systemu net-billing oraz systemów zarządzania energią, takich jak HEMS (Home Energy Management System). Magazyny energii, współpracujące z HEMS, mogą efektywnie zwiększyć autokonsumpcję, magazynując nadmiar energii produkowanej w ciągu dnia. Ta energia może być wykorzystana w okresach wieczornych i nocnych, a pozostałą część sprzedać do sieci.

Dlaczego zmieniono stary system net-metering na nowy system net billing?

Zmiana systemu rozliczeń jest związana z dynamicznym wzrostem ilości instalacji fotowoltaicznych. Stary system net-metering zakładał możliwość „zmagazynowania” 80% wytworzonej energii , przy czym rolą sieci elektroenergetycznej jest jedynie przesyłanie energii elektrycznej, a nie jej magazynowanie. Prowadziło to do szeregu problemów w lokalnych sieciach energetycznych, gdzie przez zbyt dużą ilość oddanej energii następował skok napięcia który powodował wyłączanie się instalacji fotowoltaicznych

𝐂𝐞𝐥 𝐢 𝐳𝐚𝐬𝐚𝐝𝐚 𝐝𝐳𝐢𝐚ł𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐦𝐚𝐠𝐚𝐳𝐲𝐧ó𝐰 𝐞𝐧𝐞𝐫𝐠𝐢𝐢

Głównym celem magazynów energii jest zmagazynowanie nadmiaru wyprodukowanej energii z zamiarem późniejszego wykorzystania jej do zasilania urządzeń, takich jak sprzęt AGD czy pompy ciepła. Magazyny energii działają na zasadzie konwersji energii elektrycznej na energię chemiczną. W razie potrzeby, energia ta może być przekształcona z powrotem w energię elektryczną.

Kluczowymi parametrami magazynów energii są:

• Pojemność: Określa ilość energii, jaką magazyn może przechować.

• Sprawność: Wysoka sprawność oznacza efektywniejsze przetwarzanie energii.

• Liczba cykli ładowania/rozładowania: Wpływa na żywotność urządzenia; większa liczba cykli oznacza dłuższy czas użytkowania, ale również wyższy koszt zakupu.

𝐂𝐳𝐲 𝐦𝐚𝐠𝐚𝐳𝐲𝐧𝐲 𝐞𝐧𝐞𝐫𝐠𝐢𝐢 oraz instalacje fotowoltaiczne 𝐩𝐨𝐝𝐥𝐞𝐠𝐚𝐣ą 𝐝𝐨𝐟𝐢𝐧𝐚𝐧𝐬𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐮?

Montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii wiąże się z istotnym wydatkiem. Warto jednak pamiętać o możliwości uzyskania dotacji z programu „Mój prąd”, który dofinansowuje mikroinstalacje PV, magazyny energii oraz systemy zarządzania energią HEMS. Innym programem dofinansowującym magazyny energii jest program „Moja Elektrownia Wiatrowa”, który głównie promuje instalowanie małych turbin wiatrowych tam, gdzie prędkość wiatru jest wystarczająco korzystna oraz opcjonalnie dofinansowuje magazyny energii.

Osoby zainteresowane panelami fotowoltaicznymi oraz ich współpracą z pompą ciepła zapraszam na naszą stronę internetową, gdzie znaleźć można opis podobnej inwestycji w domu pana Artura .

Ponadto zachęcam do odsłuchania podcastu Łamigłowki energetyczne i klimatyczne – Fotowoltaika – jak nie pogubić się w przepisach? Który odsłuchać można pod tym linkiem:

Ekodoradca Gminy Nędza – Artur Syrnik

Źródło:

Buczaj, M., Sumorek, A., & Buczaj, A. (2024). Funkcjonowanie magazynów energii jako układów ograniczających koszty zakupu energii elektrycznej. Politechnika Śląska. Dostęp: 01.08.2024.

Gałuszkiewicz, P., & Gałuszkiewicz, Z. (2024). Magazynowanie energii w systemach mikroinstalacji z wykorzystaniem pomp ciepła i magazynów energii elektrycznej oraz ciepła. Politechnika Śląska. Dostęp: 01.08.2024.

Fieducik J.(2016) Fotowoltaika Skoncentrowana, osiągnięcia i perspektywy rozwoju. Czasopismo Inżynierii Lądowej, Środowiska i architektury. Dostęp: 18.12.2024r.

Nowe zasady rozliczeń prosumentów od 2022 r. Warszawa 2021, Dostęp: 09.08.2024. Dostęp w internecie: https://www.gov.pl/…/47e43da4-8258-4844-b158-77f3f6b607b8

Mój Prąd. (2024). Dostęp: 09.08.2024. Dostęp w internecie: https://mojprad.gov.pl/

Moja Elektrownia Wiatrowa. (2024). Dostęp: 09.08.2024. Dostęp w internecie: https://mojaelektrowniawiatrowa.gov.pl/

You need to add a widget, row, or prebuilt layout before you’ll see anything here. 🙂
XII Bieg po Moczkę i Makówki Previous post XII Bieg po Moczkę i Makówki