Związkowcy „Sierpień 80” wysypali węgiel w biurach poselskich PiS na Śląsku

Górnicy wysypali węgiel w biurach poselskich PiS w województwie śląskim. Jest to akcja związkowców z Sierpnia 80, którzy pojawili się, m.in. w biurze premiera Mateusza Morawieckiego w Katowicach. Jest to akcja, która ma zwrócić uwagę na problemem importu zagranicznego węgla do Polski

Związkowcy górniczy z Polskiej Grupy Górniczej chcą zwrócić uwagę na problem z importem zagranicznego węgla do Polski oraz zalegające zwały węgla na kopalniach w województwie śląskim. 17 lutego odbył się strajk ostrzegawczy.

Akcja związkowców

Akcja polega na ty,m że górnicy wysypują węgiel w biurach poselskich na terenie woj. śląskiego.

Biura posłów PiS, Teresy Glenc i Michała Wójcika, a także premiera Mateusza Morawieckiego, czy w biurze wiceministra aktywów państwowych Adama Gawędy są przysypane węglem.

Walka z importem zagranicznego węgla do Polski to jeden z postulatów skierowanych do zarządu PGG przez powołany sztab protestacyjno-strajkowy.

Jak mówili związkowcy podczas poprzednich akcji, w ramach której blokowano przejścia graniczne i tory, którymi transportowano do kopalni węgiel:

Na zwałach kopalni zalega tak dużo węgla, że wkrótce wydobycie na tychże kopalniach trzeba będzie zatrzymać, a górników odesłać na przymusowe postojowe.

Stop dla importu węgla

Jak twierdzą związkowcy na zwałach kopalni „Jankowice” leży ponad 260 tysięcy ton węgla, podczas gdy całkowita pojemność tych zwałów wynosi niewiele ponad 300 tys.  Zaś na zwałach kopalni „Rydułtowy” ma leżeć ok. 20 tys. ton, a pojemność tych zwałów to nieco ponad 50 tysięcy ton.

Jak piszą związkowcy:

Podobna jest sytuacja w innych kopalniach „ROW” („Chwałowice” przeszło 100 tys. ton przy pojemności 160 tys.), a także innych kopalniach PGG jak np. w kopalni „Ziemowit”, na zwałach której leży ponad 500 tys ton. węgla. Podobna jest sytuacja w innych kopalniach „ROW” („Chwałowice” przeszło 100 tys. ton przy pojemności 160 tys.), a także innych kopalniach PGG jak np. w kopalni „Ziemowit”, na zwałach której leży ponad 500 tys ton. węgla.

Strajk ostrzegawczy i manifestacja w Warszawie

Rano w kopalniach i zakładach PGG odbył się strajk ostrzegawczy, który trwał dwie godziny. Pracownicy odmówili pracy, a pod ziemię zjechały tylko osoby odpowiedzialne za zabezpieczenie kopalni.

Natomiast 25 lutego odbędzie się referendum strajkowe, zaś 28 lutego górnicy z PGG planują pojechać do Warszawy, gdzie przeprowadzą demonstrację górniczą. Poza sprawy z importem węgla domagają się podwyżki płac o 12 proc.

Zdęcia pochodzą z mediów społecznościowych związkowców Sierpień 80

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować?

Previous post Pożary familoków [GALERIA]
Next post Samobójstwo na torach w Kamieniu