„Komu w drogę, temu łapki na kierownicę”, czyli akcja Policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego

Wraz z rozwojem technologii mobilnych coraz częściej korzystamy z urządzeń ekranowych. Niestety dzieje się tak również podczas prowadzenia samochodów. Kto z nas nie widział kierowcy trzymającego w rękach telefon komórkowy? Zestaw słuchawkowy to stosunkowo niewielki wydatek. A już na pewno w porównaniu do wartości mandatu, jaki możemy dostać w przypadku złapania nas na gorącym uczynku. Identyfikując te zagrożenia – Policja uruchomiła nową akcję, do której wykorzystuje drony UAV.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Komu w drogę, temu „Łapki” na kierownicę.

Ryzykowne zachowania kierowców powodują liczne wypadki. Dziś kluczowym zagrożeniem dla ruchu drogowego poza nadmierną prędkością i jazdą pod wpływem alkoholu jest użytkowanie telefonu podczas jazdy. Znane są przypadki gdy kierowcy podczas jazdy… oglądają FILMY!

KOMU W DROGĘ – TEMU „ŁAPKI” NA KIEROWNICĘ

Pod takim hasłem przebiega akcja Policji, która ma uświadomić użytkownikom dróg skutki korzystania z telefonu podczas kierowania pojazdem. Rozproszenie uwagi, które się z tym wiąże wpływa na zachowanie kierowcy m.in. na prędkość jazdy, pozycję na pasie ruchu, odstęp od poprzedzającego pojazdu. Wszystkie te elementy znacząco podnoszą prawdopodobieństwo wypadku.

Okazuje się, że obsługa urządzeń i czynności wykonywanych w samochodzie rozpraszają nawet bardziej niż bodźce z zewnątrz. Przeprowadzone badania wykazały, że kierowca rozproszony jest bardziej chętny do podejmowania ryzykownych decyzji.

Przypominamy, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. W przypadku, gdy złamie ten przepis grozi mu mandat w wysokości 500 zł oraz 12 punktów tzw. karnych.

Policjanci pełniący służbę na drogach do obserwacji nieprawidłowych zachowań kierujących wykorzystują też drony, które oprócz innych wykroczeń rejestrują używanie podczas jazdy telefonów komórkowych trzymanych w ręku.

W ramach prowadzonej akcji, która potrwa do końca marca br. użytkownicy aplikacji Yanosik, której operatorem jest firma Neptis S.A., otrzymają materiały edukacyjne w formie quizu dot. konsekwencji korzystania przez kierujących podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku . Akcja jest też wspierana przez firmę Screen Network S.A. emisją spotu, na ekranach LED rozlokowanych w całym kraju.

Źródło: materiały własne oraz Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Previous post Uruchomiono tymczasowy wiadukt na ul. Mikołowskiej w Rybniku
"Stara Cegielnia" - dlaczego "kopci"? Next post „Stara Cegielnia” – dlaczego „kopci”?